首页

2019 MSHSAA State Results and All-State Teams

Championship Results

Class 1

State Champion: Exeter
2nd Place: Columbia Independent School
3rd Place: Appleton City
4th Place: Stanberry

Class 2

State Champion: College Heights Christian
2nd Place: Thayer
3rd Place: Polo
4th Place: Calvary Lutheran

Class 3

State Champion: John Burroughs
2nd Place: Hallsville
3rd Place: Palmyra
4th Place: Eldon

Class 4

State Champion: Ladue
2nd Place: Central (St. Joseph)
3rd Place: Kickapoo
4th Place: Fort Zumwalt North

Individual Awards

Class 1 All-State Team Top 10 individuals with the greatest tossup average in the three preliminary rounds.

Rank

Name

School

Average

1 Andrew Blake Exeter 7.3
1 Payton Bach Columbia Independent 7.3
3 Aiden Gregory Stanberry 7.0
4 Ethan Lucas Rock Port 6.3
5 Jarrett Brattin Exeter 5.7
6 Nicolas Bilinski Bevier 5.0
7 Daylen Doll Appleton City 4.0
8 Joe Young Appleton City 3.7
8 Will Mize Columbia Independent 3.7
10 Logan Fainter Bevier 2.7

Class 2 All-State Team Top 10 individuals with the greatest tossup average in the three preliminary rounds.

Rank

Name

School

Average

1 Garrett Blum Thayer 14.0
2 Michael Powers Louisiana 11.0
3 William Secker College Heights Christian 7.3
4 Samuel Luetkemeyer Calvary Lutheran 7.0
5 Steven Knotts Polo 5.7
6 Gabriel Forrest College Heights Christian 4.7
7 Ethan Hall Lone Jack 4.0
7 Emily Havens Paris with Faith Walk 4.0
8 Alexander Pilger Polo 3.7
9 Keith Miller Bernie 2.3
9 Devin Barnes Bernie 2.3
9 Nathan Bates Calvary Lutheran 2.3
9 Alina Hays Polo 2.3

Class 3 All-State Team Top 10 individuals with the greatest tossup average in the three preliminary rounds.

Rank

Name

School

Average

1 Nathaniel Peng John Burroughs 9,7
2 Samuel Lockwood Hallsville 8.7
3 Matthew Brown Savannah 8.0
4 Caleb Martonfi Eldon 7.7
5 Mason Mitchell Palmyra 5.0
6 Jacob Groves Eldon 3.7
6 Colton Hough Hallsville 3.7
8 Jonthan Dohogne Notre Dame (Cape Girardeau) 3.3
8 Maia Pritchett Houston 3.3
8 Evan Nierman Palmyra 3.3

Class 4 All-State Team Top 10 individuals with the greatest tossup average in the three preliminary rounds.

Rank

Name

School

Average

1 Caleb Fick Fort Zumwalt North 7.7
2 Taylor Cobb Kickapoo 7.3
3 Akshay Govindan Ladue 6.0
4 Collin Gentry Central (St. Joseph) 5.7
5 Michael Joseph Poplar Bluff 5.0
5 Lorraine Linson Fort Zumwalt North 5.0
7 Moses Schindler Ladue 4.7
8 Rajdeep Paul Ladue 4.3
8 Michael Zou Hickman 4.3
10 Ross Dare Poplar Bluff 4.0
10 Louis Li Ladue 4.0
10 Frederick Rivas-Giorgi Central (St. Joseph) 4.0